5 Aralık 2011 Pazartesi

80- TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI YAPILDI MI?


AHMET AVCI

TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI YAPILDI MI?AKP Milletvekili İlahiyatçı İhsan ŞENER, TBMM çatısı altında; “TÜRK ŞEHİTLİKLERİ DÜZMECE” GİBİ İFADE KULLANMIŞ.
Orada Bulunan Ümit Özdağ’ın gerekli yanıtı verdiğini biliyoruz…
Bu milletvekili, milletin vekili olduğunu unutup, bir cemaatin elemanı gibi davranmayı kedine görev edinmiş olabilir.
Biliyoruz ki, Milli Mücadele, İşgalcilere ve onlarla işbirliği yapan yerli hainlere karşı verilmiştir.
Onların hakkından gelinerek, ülke işgalden kurtarılmış, yepyeni bir devlet kurulmuş ve Tam bağımsız bir devlet olarak “ÇAĞDAŞ UYGARLIK DÜZEYİNİN DAHA İLERİSİ” HEDEFLENMİŞTİR…
Sayın Ümit Özdağ’ın kamuoyu gündemine taşıdığı konu ve benzerleri ne yazı ki değişik biçimlerde ve değişik kişilerce gündeme getirilmektedir…
RTE’ye dokunmak ibadettir, anlayışıyla oluşan AKP meclis grubunda biliyoruz ki, Başkanlığın izni olmadan yaprak kıpırdamaz…
Bu konuda, AKP yetkililerinden herhangi bir açıklama duymadım…
Duyan var mı?
Ya da şöyle sorayım: Bu konuda ses çıkması mı hayırlıdır yoksa çıkmaması mı?
Tarih doktoru kariyeri de bulunan Ve Milli Mücadeleyi yürütenlerin İRADELERİN galip gelmesiyle oluşan bu Meclise girmeyi de başaran bu sayın kişi, ANAYASAMIZA GÖRE YEMİN EDEREK NASIL O KOLTUKTA OTURABİLMEKTEDİR…
Tarih Doktoru olan ve çok şey bilmesi gereken İhsan ŞENER, belli ki bizim TARİHİMİZİ anlamamış ya da anlamak istememiş, O zaman önerim YUNAN tarihine baksın… Ama iyi baksın…
Yunanlıların, “Anadolu Savaşı” diye bir savaşı yokmuş da, neden ve niçin ÜLKELERİN ANADOLU macerasına sürükleyenleri DE BAŞARAMAYANLARI cezalandırmışlar?
İzninizle Şimdi; SABAHATTİN SELEK’İN “ANADOLU İHTİLALİ” KİTABINA BİR GÖZ ATATLIM:
Büyük tearuzdan sonra Yunanistan’da durum…
9 EYLÜL’DE Türk ORDUSU İzmir’e geldiğinde; dağınık Yunan birlikleri, Anadolu topraklarından henüz tamamen çekilmemişlerdi. Son birlikler, Çeşme ve Urla’dan 18 Eylül’de ayrıldılar. Fransızların Çanakkale Boğazını boşaltma tarihi; 19 Eylül’dür. Ancak İngilizler, bu kıyılarda daha da dayatacak ve ancak 6 Ekim’de yerlerini terk edeceklerdir. Trakya hala Yunanlıların işgali altındadır.
         Bu bölgede; İngiliz, Fransız ve İtalyan askerleri de vardır. Hatta Yunanistan Macerayı devam ettirmek üzere bir Tümeni Tekirdağ’a çıkartmıştır. Fakat Yunanistan artık bezgindir.
         Anadolu’dan kaçabilen Yunan birlikleri, Midilli, Sakız ve Sisam adalarında toplanmışlardı.
Artık, Anadolu’da yaşanan felaketler ve maceralar için, YUNANİSTAN’DA bir sorumlu, bir suçlu bulmak gerekmektedir. Çünkü “Molohlar kurban ister.” (Moloh bir Finike tanrısı idi. Ve ona İnsanlar canlı olarak kurban edilirdi.)
         Ancak ne gariptir ki; bu faciaya sorumlu arayanlar, facianın baş sorumlusu olan ve savaş içinde iktidardan düşen Venizelos’un yani asıl suçlunun etrafında toplanmışlardır.
         24 Eylül’ 1922’de Midilli, Sakız ve Sisam adalarında İsyanlar çıktı. Yönetim Venizelos’çu subayların eline geçti. Donanma da onlarla birleşti. Trakya da isyana katıldı. Selanik ayaklandı. Atina’ya; Krala ve Hükümete karşı kesin uyarı verildi. Tüm felaketlerden sorumlu olarak, hükümetteki AHALİ partisi suçlandı. İhtilalın başında Anadolu’dan kaçan, General Pangalos, Albay Plastiras ve Gonatas vardı. Plastiras lider olarak sivrildi. 27 Eylül’de Kral tahtını ve ülkesini terk etmek zorunda  kaldı.
         Kurulan “İhtilalcı Halk Mahkemesi” suçluları yargıladı. 20 Aralık 1922’de Başbakan Gounaris, Dış İşleri Bakanı Baltacis, Milli savunma Bakanı Teotokis, Anadolu Orduları Baş Komutanı Hacı Anesti, liderlerden Protopapadikis, Stratus ve Kral ailesinden olup Anadolu’da bir kolorduya komuta etmiş olan Prens Andrew idama mahkûm edildi.
         Prens Andrew hariç diğerlerinin cezaları infaz edildi. Prens Andrew İngiltere’nin müdahalesi sonucu kurtuldu.
         Not: Prens Andrew; şimdiki İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eşi  Filip'in babasıdır.Hiç yorum yok:

Blog Arşivi

Katkıda bulunanlar