28 Mart 2013 Perşembe

162- İZMİR'İN İRFANI, NEDEN RAHATSIZ ETTİ!


İZMİR'İN İRFANI, NEDEN RAHATSIZ ETTİ!

     İzmir’de din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in:
 "İzmir'in farklı bir dindarlığı var.
Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var.
Öyle olduğu için tasavvuf profesörünün,
irfan geleneğinden geçmiş birinin İzmir'e müftü olarak atanması tesadüf değil" sözü İzmirlinin hafızasına kazınmıştır…
Yaşam tarzı ve siyasal tercihleri nedeniyle bilinçaltlarında 'gâvur' olarak anılan bir şehrin bilinç üstüne çıkmış haliyle 'irfandan yoksun' olarak görülüyor olması İzmirliye hakarettir…
 Bu yaklaşımın Diyanet İşleri Başkanı olan
kişiden gelmesini ise ayıptır…
Diyanet İşleri başkanı; İzmir ya da İzmirlinin dindarlığını sorgulamak hatta OKYANUS ÖTESİNE selam yollamak yerine; ÜLKEMİZDE DİNİN NASIL SİYASETE VE TİCARETE ALET EDİLDİĞİNİ, HALKIN, ALLAHLA NASIL ALDATILDIĞINI, DİNDAR GEÇİNEN DİNCİLERİN, HALKI NASIL DİNDEN SOĞUTTUĞUNU VURGULAMALIYDI…
Diyanet İşleri başkanına ders vermek elbette HADDİMİZ değil.
Ben de Osmanlının 19 yüzyıldaki en büyük AYDINI Cevdet Paşa’nın “İNKILÂP” müzesinde bulunan ve “GERÇEK MÜSLÜMANLIĞI” anlatan, MÜSLÜMANLIĞI SEÇMİŞ, BİR ALMAN BİLGİNİNE YAZDIĞI MEKTUBU anımsatmak istiyorum…
Cevdet PAŞA’NIN mektubu:
“BİRÇOK DİNLERİ İNCELEDİKTEN SONRA, İSLAMİYETİN HAK DİNİ OLDUĞUNA İNANDIĞINIZI BEYAN EDİYOR VE BU DİNE KABUL OLUNMANIZ İÇİN MÜSAADE İSTİYORSUNUZ.
ULU TANRI’NIN HİDAYETİNİ KAZANDIĞINIZDAN DOLAYI SİZİ TEBRİK EDERİM. BU GEÇİCİ DÜNYADA SİZİN GİBİ İLİM SAHİBİ BİR YOLDAŞ KAZANMIŞ OLDUĞUMA TEŞEKKÜR EYLERİM.
ŞURASINI İHTARA MECBURUM Kİ, İSLAMİYET’TE PAPAZLIK VE RUHBANİYET MERASİMİ OLMADIĞINDAN, SİZİN İSLAMİYETE GİRMENİZ KABULÜMÜZE BAĞLI DEĞİLDİR…
BİZİM BORCUMUZ, HALKA NASİHAT VE BİLMEDİKLERİ ŞEYİ ÖĞRETMEKTİR.
YOKSA ONLAR, DOĞUM, NİKÂH, İBADET VE ÖLÜMLERİNDE BİR İMAMA YA DA HOCAYA MUHTAÇ DEĞİLLERDİR.
MEMLEKETİMİZDE SEYAHAT EDEN AVRUPALILARIN ÇOĞU, BİZDEKİ SARIKLILARI PAPAZLARLA KARIŞTIRMAKTADIRLAR. BU FAHİŞ BİR HATADIR.
İSLAMİYETTE RAB İLE KUL ARASINA KİMSE GİREMEZ.
BİZİM İLMİNE DEĞER VEREREK MEVKİ SAHİBİ KILDIĞIMIZ KİMSELER, BİLGİN OLAN KİMSELERDİR.
İLMİN ŞEREFİNİ İSBATA HACET YOKTUR.
EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR…
EHL-İ İSLAM, ÇİNDE DE OLSA İLMİ ÖĞRENMEYE MECBURDUR.
BUNLARIN VAZİFESİ İLMİ ÖĞRETMEKTİR.
YOKSA İSLAMLAR, İBADETLERİNDE ALLAH İLE OLAN ALAKALARINDA DAİMA BAŞ BAŞA KALIRLAR.
KİMSE TANRI İLE KULUN ARASINA GİREMEZ. GİRMEK İSTEYENLER KÂFİR SAYILIR.
İŞTE ULEMA SINIFININ İSLAMİYETTE MUHTEREM VE MÜMTAZ SAYILMALARININ SEBEBİ BUDUR. YOKSA ONLARDA, PAPAZLARA VERİLEN RUHANİ SIFAT ASLA MEVCUT DEĞİLDİR.
TEKRAR BEYAN ETMEK İSTERİM Kİ, DİNDARLIK, ANCAK ALLAH İLE KUL ARASINDA BİR KEYFİYETTİR. SAİR DİN KARDEŞLERİ ANCAK, GÖRÜNÜŞE BAKIP, ŞEHADET EDERLER.
BU HALE GÖRE BİZ DAHİ, DÜNYA VE AHİRETTE SENİN İSLAM OLDUĞUNA ŞEHADET ETMEK ÜZERE İSMİNİ İFTİHAR İLE İSLAM ULEMASI ARASINA KAYDETTİK.
FAKAT AŞAĞIDAKİ MALUMATI VERMEĞE KENDİMİZİ BORÇLU SAYARIZ:
1.    İSLAM DİNİNİN TEMELİ İKİ SÖZDEN İBARETTİR:
·    BİRİ; CENAB-I HAKKIN BİRLİĞİNİ TASDİK ETMEKTİR K; ARABCA ‘LAİLAHEİLLALLAH’ KELAMIYLA EDA OLUNUR.
·       DİĞERİ; PEYGAMBERİMİZ EFENDİMİZ MUHAMMED HAZRETLERİNİN RESULULLAH OLDUĞUNU TASDİKTİR Kİ; ARABCA ‘MUHAMMEDÜN RESULULLAH’ KELAMIYLA EDA OLUNUR.
BİZİM HIRİSTİYANLARLA ARAMIZDAKİ ANLAŞMAZLIK ANCAK BU İKİ SÖZDEDİR.
BU İKİ KELAMI TASDİK EDEN, YANİ CENAB-I HAKKIN BİRLİĞİNE VE HAZRETİ MUHAMMED’İN PEYGAMBERLİĞİNE İMAN EYLEYEN KİMSE MÜMİNDİR…
2.  ŞURASINI DA İHTARA MECBURUM Kİ, MÜSLÜMAN OLAN KİMSEYE ALLAH’IN YÜKLEDİĞİ BORÇLAR VARDIR.
BUNLARI KİTAPLARDAN TETKİK EDERSİNİZ. FAKAT BU BORÇLARI İCRA ETMEMEKLE İSLAM DİNİNDEN ÇIKMIŞ OLMAZSINIZ, GÜNAHKÂR OLURSUNUZ…
EĞER BU GÜNAHLARI YAPARSANIZ AFFINIZ, CENAB-I HAKKIN LÜTFUNA YAHUT HAYIRLI BİR İŞ YAPARAK, ALLAH’IN SEVGİSİNE ERİŞMENİZE BAĞLIDIR, İNSANLARA HAYIRLI OLMAK ÜZERE; HAREKETLERİNİZİ NİZAMLANDIRIRSANIZ, CÜMLE GÜNAHLARINIZI AFFETTİREBİLİR VE ALLAH’IN AZABINDAN KURTULABİLİRSİNİZ.
MABUD İLE KUL ARASINA KİMSE GİREMEZ.
BİR MÜSLÜMAN ETTİĞİ GÜNAHLARDAN DOLAYI TÖVBE EDEREK, AFFINI NİYAZ EYLERSE, CENAB-I HAK ONU AFFEDER.
FAKAT KUL HAKKINI DÜNYADA ALAMAZSA, MAHŞERDE İSTER.
İSLAM İÇİN DİKKAT EDİLECEK GÜZEL AHLAKLI OLMAKTIR. İNSAN NE KADAR GÜZEL HUYLU OLURSA, O KADAR ULU TANRISINA YAKLAŞMIŞ VE SAADETE ERİŞMİŞ OLUR.”
Saygılarımla.
Ahmet AVCI
28 MART 2013

1 yorum:

19721974 dedi ki...

Sayın Ahmet AVCI Bey.Kur'an-ı Kerimde ALLAH Resulleri Olan Peygamberlere Dahi Dini Sorgulamamayı Görevlerinin Ancak ALLAH İnancı olmayanlara Teblig ile görevli oldukları çok açık bir şekilde yazılıdır Hal böyle olduguna göre peygamberlere bile verilmemiş bir hakla insanların dinini sorgulamak veya şu şehir daha çok şu şehir daha az gibi anlamlarda manalı sözler söylemek tek kelime ile büyük günahtır ve devletin yüksek mevkisindeki birine yakışmamıştır ALLAH bütün inananları bu tip hatalar ile ŞİRK koşmaktan korusun.

Blog Arşivi

Katkıda bulunanlar