30 Temmuz 2011 Cumartesi

65-GENELKURMAY BAŞKANI NEDEN İSTİFA ETTİ!

             GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARI NEDEN İSTİFA ETTİLER!
            29 TEMMUZ 2011 Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır…
            Genelkurmay Başkanı ve Üç Kuvvet Komutanının Onurlarını ve kurumsal kimliklerini koruyarak, Hükümete: “Ben sizinle çalışmak istemiyorum, emrinizde çalışmak istemiyorum” demeleri, diyebilmeleri küçümsenecek ya da hafife alınabilecek bir olay değildir…
            Genelkurmay Başkanı Orduya yayımladığı VEDA MESAJINDA; Şu anda 173'ü muvazzaf, 77'si emekli olmak üzere 250 general/amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuşun hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunduğunu belirtmiş, şunları kaydetmiştir:
"Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek birçok hukukçunun da ifade ettiği gibi mümkün değildir.
Bu durum birçok defalar yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen, soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır.
Haklarında henüz hiçbir kesin yargı kararı olmamasına rağmen, tutuklu bulunan 14 general/amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tahdit edilmesinin yanı sıra, mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şura'da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır.
Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sürekli gündemde tutularak, kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması, Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkânımı ortadan kaldırmıştır.”
            Evet, Koşaner Paşa, Hükümetin TUTUM VE DAVRANIŞI KARŞISINDA GÖREVE DEVAM ETME İMKÂNININ ORTADAN KALKTIĞINI BELİRTEREK GÖREVİNİ BIRAKMIŞTIR…
Bugün için asıl merak edilen konu şudur: Koşaner Paşa, GÖREVİ SÜRDÜRME İMKÂNI BULAMAMIŞ TA, ÖZEL PAŞA BU İMKÂNI BULACAK MIDIR?
NEREDEN BULACAKTIR? NASIL BULACAKTIR!
Meraktan öte, asıl korkulan da; YANDAŞ BASIN, YANDAŞ SAVCI, YANDAŞ YARGIÇTAN SONRA bir de YANDAŞ GENERAL OLGUSU MU KARŞIMIZA ÇIKACAKTIR?
Türk Ulusunun bu soruların yanıtlarını bilme ve öğrenme hakkı yok mudur?
3O TEMMUZ 2011

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sayın Ahmet Bey;
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyor ve fikirlerinize aynen katılıyorum.Yitirdiğimiz bazı değerlerimizi geri getirmenin çok zor olduğunu biliyorum.Selam ,saygı ve sevgilerimi iletiyorum.
Ecz.Kahraman ÜNLER
TÜKODER KİLİS

Blog Arşivi

Katkıda bulunanlar